Učesnici projekta „Ruke prijateljstva“ okupili su se po drugi put kako bi nastavili druženje i saradnju započetu prošle godine u Vukovaru. Fondacija Fric Henkel (Fritz Henkel) iz Dizeldorfa pomogla je realizaciju projekta, koji za cilj ima osnaživanje saradnje između škola u regionu. Susret je obeležen raznim radionicama i organizovanim posetama znamenitostima u Vajskoj i Bođanima.
Drugi susret u okviru projekta „Ruke prijateljstva“ u mestu Vajska obeležile su brojne kreativne radionice za mališane u cilju zbližavanja, poseta Manastiru Bođani i jezeru Provala, Bačkoj Tvrđavi i etno kući „Didina kuća“ u Baču, ali i simbolično puštanje balona mira i prijateljstva, na pograničnoj zoni na reci Dunav.
Fric Henkel Fondacija, u čijem je okviru MIT inicijativa, podržava volontersko zalaganje zaposlenih i penzionera kompanije Henkel, pomažući im u realizaciji različitih projekata. Gospodin Pavle Mrgan, idejni tvorac projekta „Ruke prijateljstva“, godinama je radio u Nemačkoj, u kompaniji Henkel. Želju da učini nešto dobro za svoj zavičaj i svoje rodno mesto Bođane, ostvario je upravo putem ovog projekta, pokrenutog sa ciljem edukacije dece o važnosti prijateljskih odnosa, solidarnosti i razumevanja, ali i širenja poruka mira i međusobnog poštovanja.
„Ruke prijateljstva predstavljaju lep povod da se deca okupe bez razmišljanja o granicama i time postaju ljudi koji znaju da se može bolje, lepše i drugačije živeti u slozi, poštovanju i razumevanju. Pružili smo priliku deci da se upozanju i druže, posejali smo seme prijateljstva koje moramo da negujemo kako bismo ubirali slatke plodove, zajedno smo izgradili jedan most koji simbolizuje dobar početak.“ istakao je Pavle Mrgan, inicijator projekta.
Projekat „Ruke prijateljstva“, koji omogućava razmenu iskustava i vaspitavanje budućih generacija u duhu pomirenja i međusobnog upoznavanja, okuplja učenike i učitelje tri osnovne škole sa tromeđe, „Orašje“ iz Orašja u Bosni i Hercegovini, „Dragutin Tadijanović“ iz Vukovara u Hrvatskoj i „Aleksa Šantić“ iz Vajske u Srbiji. Na obali Dunava, u pograničnoj zoni, učenici su poslali balone sa porukama i lepim željama, tokom vožnje čamcem u kojoj je i gospodin Mrgan pričao učenicima o lepotama ovog kraja Srbije, njegova poruka glasi “svi veslamo u istom pravcu i svi smo u istom čamcu”. Učenici iz Vukovara su ovom prilikom prvi put videli svoj grad sa druge strane Dunava, prirodne granice koja ih i razdvaja i spaja.
„Veliko je zadovoljstvo učestvovati u projektu koji omogućava razmenu iskustva i druženje mimo svih teritorijalnih granica, a najsrećniji su učenici jer su ponovo na okupu. Zahvalni smo gospodinu Mrganu i Fondaciji Fric Henkel na svemu što su za nas upriličili i radujemo se sledećem susretu sledeće godine u Orašju,“ rekao je Željko Pakledinac, Sekretar OŠ „Aleksa Šantić“ iz Vajske.
OŠ „Orašje“ je tokom majskih poplava pretrpela veliku štetu, te su se druge dve škole angažovale kako bi pomogle svojim prijateljima i saradnicima. Prošle nedelje je organizovana akcija krečenja i oslikavanja murala, a školi je uručen i ček u iznosu 5.000 eura od strane Fric Henkel Fondacije, a podrška je stigla i od Ceresita u vidu neophodnih fasadnih materijala.
Izvor: Henkel